biografia

 

 

ROMEK PUCHOWSKI

bluesman inny niż wszyscy

śpiew, DOBRO, gitara akustyczna, slide

 

 

ROMEK PUCHOWSKI – muzyk, kompozytor, free-styler, wirtuoz gitary DOBRO i techniki slide. Wszechstronna muzyczna osobowość, harmonijnie łączy w swojej twórczości tradycję i nowoczesność. Twórca i lider alternatywnej formacji Von Zeit. Jego solowe koncerty to totalny, przepełniony pozytywną energią performance. O jego występach recenzenci piszą: „Mistrz przemówił!”, „Kosmos, zjawisko, geniusz”, „Puchowski to potęga!”.

 

Brał udział w prestiżowym projekcie koncertowym „Mistrzowie gitary”, prezentującym najwybitniejszych polskich gitarzystów. Album jego formacji Von ZeitOcieramy się” został uznany za jedną z najlepszych płyt rockowych roku 2008.

 

Romek Puchowski współpracuje m.in. Martyną Jakubowicz, Tymonem Tymańskim, berlińskim perkusistą Michaelem Maass, z harmonijkarzem Keithem Dunnem z Bostonu, wirtuozem gitary, Nickiem Katzmanem oraz legendą harmonijki ustnej, Sugarem Blue, znanym ze współpracy m.in. z Rolling Stones czy Frankiem Zappą.

 

Jego ostatnia płyta Romek Puchowski „FREE”, ukazała się w marcu 2013 roku. Album zebrał świetne recenzje, iosenka „Jurata” trafiła na Listę Przebojów Trójki.

Utwór „Big Bad Brother” znalazł się w półfinale światowego konkursu International Songwriting Competition w USA, w jury którego zasiada m.in. Tom Waits.

 

W styczniu 2015 koncertował w Memphis, na słynnej Beale Street. Odbył fascynującą podróż przez Deltę Mississippi, śladami takich mistrzów jak Son House, Charley Patton, Robert Johnson, podczas której m.in. zbierał inspiracje i komponował. Owocem tego przedsięwzięcia jest kilkanaście autorskich pieśni, które znajdą się na najnowszym albumie Romka Puchowskiego.

 

 

FRAGMENTY RECENZJI

 

 

„Big Bad Brother" to surowy i szorstki blues wykonany przez Puchowskiego tylko w towarzystwie Grzegorza Grzyba na perkusji. (…) Trochę przypomina to The White Stripes, ale jest jeszcze bardziej surowo i szorstko.

(…) muzyka zawarta na krążku doskonale pokazuje go dokładnie takiego, jakiego znamy z występów scenicznych, czyli artystę z otwartą głową, śmiało sięgającego po różne stylistyki, odważnego, czasem prowokującego.”

Robert Trusiak, „Magazyn Gitarzysta” (fragment recenzji płyty „FREE”)

 

*

„Zapamiętajcie tę nazwę: Von Zeit. Pełne ognia utwory zespołu to nasz muzyczny typ na lato”.

Katarzyna Zalewska, „Newsweek”

 

*

Mistrz przemówił! Tak powinno się skwitować to wyjątkowe na naszym rynku wydawnictwo. [Romek Puchowski, „Simply”] (...) Powstał owoc bluesowy, który powala oryginalnością i świeżością…”.

Wiesław A. Chmielewski, „Twój Blues” (rec. Płyty „Simply” 2006)

 

*

„Romek Puchowski – bluesman, który nie boi się eksperymentować i bawić dźwiękami. (…) Znaki rozpoznawcze: łysina, gitara DOBRO, inteligentne teksty, freestyle”.

Bartek Borowicz

 

*

„Wspaniała motoryka gitarowych partii, operowanie dynamiką, stylowy wokal oraz ogromny ładunek energii, którego nie powstydziłaby się żadna blues-rockowa formacja – Puchowski to potęga!”.

Rafał Białek, „Twój Blues” (rec. Koncertu na festiwalu Satyrblues’2007 w Tarnobrzegu)